Wizyta przedstawicieli Carinthia University of Applied Sciences w Gdańsk...

StartAktualnościWizyta przedstawicieli Cari...

Wizyta przedstawicieli Carinthia University of Applied Sciences w Gdańsku – nowe możliwości współpracy

3.03.2025

Rozwój współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Carinthia University of Applied Sciences
w ramach Sojuszu ACE2-EU


W dniach 24-27 lutego 2025 roku Gdański Uniwersytet Medyczny gościł przedstawicieli Carinthia University of Applied Sciences (CUAS) z Austrii – prof. Herberta Kotschinga oraz dr. Saschę Finka. Wizyta odbyła się w ramach współpracy europejskich uczelni zrzeszonych w Sojuszu ACE2-EU i miała na celu zacieśnienie relacji między uczelniami oraz wypracowanie nowych form partnerstwa akademickiego.

Podczas dwudniowego pobytu prof. Herbert Kotsching spotkał się z przedstawicielami GUMed, w tym m.in. z prof. dr hab. Edytą Szurowską oraz zespołem II Zakładu Radiologii, prof. dr hab. Michałem Pikułą, Zastępcą Dyrektora Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed (PSzD), a także z dr hab. Ewą Bandurską i dr. Piotrem Popowskim. Kluczowymi tematami spotkań były możliwości wymiany studentów i kadry akademickiej, a także rozwój programów z zakresu telemedycyny, technologii medycznej i informatyki medycznej. Dyskutowano również o potencjalnych źródłach finansowania wspólnych inicjatyw edukacyjnych oraz przyszłej współpracy badawczej.

Dr Sascha Fink, który kontynuował wizytę do 27 lutego, skoncentrował się na zagadnieniach związanych z badaniami nad zdrowym i aktywnym starzeniem się oraz współpracą w zakresie kształcenia doktorantów. Spotkał się m.in. z prof. dr hab. Jackiem M. Witkowskim, Dyrektorem PSzD, oraz prof. dr hab. Dominiką Szalewską, kierującą Kliniką Rehabilitacji. W trakcie rozmów poruszono kwestie realizacji wspólnych projektów badawczych oraz organizacji międzynarodowych programów kształcenia doktorantów.

Wizyta przedstawicieli CUAS była również okazją do zapoznania się z infrastrukturą GUMed oraz identyfikacji potencjalnych obszarów dalszej współpracy. Spacer po kampusie i spotkania networkingowe pozwoliły gościom lepiej poznać uczelnię i jej zaplecze badawcze, a także omówić możliwości synergii w obszarze edukacji i nauki.

Efektem wizyty jest wstępne porozumienie dotyczące przyszłej wymiany studentów i wykładowców, organizacji wspólnych kursów oraz badań naukowych w obszarze zdrowia i opieki. Obie uczelnie planują także kontynuację rozmów nad możliwościami finansowania tych inicjatyw w ramach programu ACE2-EU.

Spotkanie otworzyło nowe horyzonty dla współpracy akademickiej i międzynarodowej wymiany doświadczeń, które mogą przynieść wymierne korzyści zarówno studentom, jak i naukowcom obu instytucji.

Sasha_Fink__prof._Szalewska.jpg
Sasha_i_Herbert_w_muzeum.jpg
Sasha_ze_studentkami.jpg
Sasha__Dawis__prof_Szalewska.jpg
Sasha__studentki.jpg